دختری که با سنگ قیمتی عقیق زیبا ترین دختر سال شناخته شد

یک دستگاه یادگاری، “چهار Cs” (رنگ، ​​برش، شفافیت و قیراط) معرفی شده است تا به مصرف کننده کمک کند تا فاکتورهای مورد استفاده برای درجه بندی سنگ قیمتی عقیق را درک کند. با با اصلاح، این دسته بندی ها می توانند در درک درجه بندی تمام سنگ های قیمتی مفید باشند. این چهار معیار بسته به اینکه برای سنگ های قیمتی رنگی یا الماس های بی رنگ به کار می روند، وزن متفاوتی دارند.

در الماس، برش تعیین کننده اصلی ارزش است و به دنبال آن شفافیت و رنگ است. الماس ها برای درخشش، تجزیه نور به رنگ های رنگین کمانی تشکیل دهنده آن (پراکندگی)، خرد کردن آن به قطعات کوچک روشن (سوزن) و رساندن آن به چشم (درخشندگی) هستند.

در شکل کریستالی خشن خود، الماس هیچ یک از این کارها را انجام نمی دهد. نیاز به مد مناسب دارد و به آن «کات» می گویند. در سنگ های قیمتی که رنگ دارند، از جمله الماس های رنگی، خلوص و زیبایی آن رنگ است که تعیین کننده اصلی آن است.

کیفیت ویژگی‌های فیزیکی که سنگ رنگی را ارزشمند می‌کند عبارتند از رنگ، شفافیت تا حدی کمتر (زمرد همیشه تعدادی اجزاء دارد)، برش، پدیده‌های نوری غیرمعمول درون سنگ مانند پهنه‌بندی رنگ (توزیع نابرابر رنگ در یک جواهر) و آستریا (اثرات ستاره ای).

برای مثال، یونانیان برای سنگ‌های قیمتی استریا ارزش زیادی قائل بودند که به عنوان طلسمات عشقی قدرتمند در نظر گرفته می‌شدند و هلن ترویی معروف بود که ستاره‌های کوروندوم می‌پوشید.

به غیر از الماس، یاقوت، یاقوت کبود، زمرد، مروارید (به عبارت دقیق تر، سنگ قیمتی) و عقیق نیز به عنوان گرانبها در نظر گرفته شده اند. تا زمان اکتشافات آمتیست فله ای در برزیل در قرن نوزدهم، آمتیست نیز یک ماده گرانبها محسوب می شد که به یونان باستان باز می گردد.

حتی در قرن اخیر سنگ های خاصی مانند آکوامارین، پریدوت و چشم گربه ای (سیموفان) رایج بوده و از این رو به عنوان سنگ های قیمتی تلقی می شوند. امروزه دیگر چنین تمایزی توسط تجارت سنگ های قیمتی ایجاد نمی شود.

بسیاری از سنگ های قیمتی بسته به نام تجاری آنها حتی در گران ترین جواهرات استفاده می شود با این وجود، الماس، یاقوت، یاقوت کبود، و زمرد هنوز هم شهرتی دارند که از سایر سنگ های قیمتی بیشتر است.

سنگ‌های قیمتی کمیاب یا غیر معمول، که عموماً شامل آن دسته از سنگ‌های قیمتی می‌شوند که به ندرت در کیفیت جواهر یافت می‌شوند که به جز برای خبره‌ها به ندرت شناخته می‌شوند، آندالوزیت، اکسینیت، کاسیتریت، کلینوهومیت و بریل قرمز.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما